Države su kao i sportske ekipe. Međusobno se natječu koja će pobijedit u tržišnoj utakmici, a najzanimljivije bitke vode se između visoko-tehnoloških proizvoda, gdje već od njihova spomena cure sline. Zašto? Jer su obično kod proizvodnje/prodaje tih proizvoda marže najviše, ali i zato jer ti proizvodi imaju najveću dodanu vrijednost pa se potrošačima isplati platiti više za njih.
Pri spomenu na visoko-tehnološke proizvode misli se, između ostalog, na: avione, kompjutere i farmaceutske proizvode (izvor: Svjetska banka).
Pri izradi analize odabrali smo grupicu zemalja koje su na neki način bliske RH. Mađarsku, Češku i Sloveniju radi tranzicije, Njemačku jer je razvijeno središte Europske unije i od nje se očekuje da je iznad svih prema ovom pokazatelju (jer pri spomenu Njemačke pada na pamet veliki izvoz proizvoda kao što su avioni ili automobili), te EU-27 kao prosjek EU.
Pa pogledajmo kako stojimo…
Grafikon 1. Izvoz visoko-tehnoloških proizvoda (u % ukupnog izvoza proizvoda)
Izvor: WDI
Na grafikonu imamo iznenađenje, Njemačka nije na prvom mjestu. Prvo mjesto zauzima Češka, koja je rapidan rast krenula ostvarivati od 2018. godine, te sada izvoz visoko-tehnoloških proizvoda čini oko 21% ukupnog izvoza proizvoda. Prema OEC-u, Češka je u 2021. godini najviše izvozila: automobile (23,6 milijardi američkih dolara), motore i dijelove za iste (14,1 milijardi dolara) te kompjutere (11,6 milijardi dolara). Mađarska je prema trendu kretanja ovog postotka najveći gubitnik ove analize jer je od 2007. godine do 2021. godine (zadnji dostupni podaci) izgubila čak 37% izvoza visoko-tehnoloških proizvoda te se taj udio i dalje smanjuje. Mađarska najveći izvoz bilježi u motorima i dijelovima za iste (6,52 milijardi dolara) , automobilima (4,36 milijardi dolara) te čipovima (3,71 milijardi dolara). Njemačka se unazadila te vratila na razine prije Velike financijske krize, pa sada drži udio od 15-ak% izvoza. Hrvatska je 2016. godine (14,40%) zabilježila pozitivan val, no cijelo vrijeme se držimo na razini od oko +-10-ak %. Mi najviše izvozimo rafiniranu naftu (1,04 milijardi dolara), sirovu naftu (982 milijuna dolara) te pakirane lijekove (851 milijun dolara). Slovenija je na zadnjem mjestu i njen udio iznosi oko 6,5%.
Za kraj, idemo vidjet koliko je svaka zemlja dobila/izgubila u ovom promatranom razdoblju (od 2007.-2021. godine).
- Češka +33,19%
- Slovenija +15,34%
- Hrvatska +0,64%
- EU-27 -0,47%
- Njemačka -1,49%
- Mađarska -37,47%
Apsolutni pobjednik ove analize je Češka koja je poboljšala svoj konto za 33,19%, dok je gubitnik ove analize Mađarska, koja je smanjila svoj konto za 37,47%.
Nema komentara