ekonomskabaza.hr

Kretanje prinosa MIREX-a

ruke koje broje kovanice

Nešto o čemu se rijetko piše u medijima je kretanja prinosa MIREX-a. O tome što je MIREX i detaljima vezanim uz njega, pisali smo u tekstu, pa vam savjetujemo da prije čitanja analize pročitate tekst kako biste lakše shvatili i pratili analizu.

Ukratko, MIREX je indeks koji prikazuje uspješnost svih obveznih mirovinskih fondova i njihove prinose u određenim kategorijama (A, B i C). U današnjoj analizi smo računali godišnje prinose MIREX-a na dan 22. studenog kako bismo utvrdili koja je godina bila najplodonosnija za naše buduće mirovine i koja je to kategorija „pobjednik“ po veličini prinosa.

Grafikon 1. Godišnje promjene MIREX-a na dan 22. studenog

Grafikon koji prikazuje godišnje promjene prinosa MIREX

Izvor:HANFA

*YoY (eng. year on year) označava promjenu na godišnjoj razini (npr. 22. studenog 2023. u odnosu na 22. studenog 2022. itd.)

Iz grafikona se može zamijetiti kako je najplodonosnije razdoblje bilo 2019. godine, kada su MIREX-i strahovito rasli u odnosu na 2018. godinu. Konkretnije, MIREX A rastao je 11,86%, MIREX B 8,46%, a MIREX C očekivano najmanje (najmanji rizik jer ulažu gotovo sve u obveznice) – 5,54%.

MIREX A je u svakom razdoblju najviše rastao (ili najmanje padao), osim u COVID-19 pandemiji kada je jedini pao (0,58%) jer su tada dionička tržišta pala, što se automatski preslikalo na kategoriju A. Isto tako, MIREX A imao je i najveći godišnji rast među svim promatranim godinama jer je u 2021. godini rastao za 14,2% u odnosu na 2020. godinu, što je jako lijep rezultat i korisnici A kategorije su sigurno zadovoljno trljali ruke.

No, zašto se u 22./21. dogodio takav pad? Razlog je vrlo jednostavan, a krije se u ratu Ukrajine i Rusije koji je skupa s porastom kamatnih stopa i zaoštravanjem monetarne politike vukao dionička i obveznička tržišta prema dolje (pogotovo obveznička, koja su najviše pogođena kad je rast kamata u pitanju), a sigurno dio objašnjenja leži i u baznom efektu (pogledajte rast u prethodnom razdoblju!).

Iz ove kratke analize možemo zaključiti da je A kategorija apsolutni pobjednik te da je, iako je najrizičnija za ulaganje (što znači da može doći i do većih negativnih prinosa), ona u četiri od pet promatranih godina ostvarivala najveće prinose te najviše oplemenjivala mirovinu, što je najvažnije za budućnost odnosno tu stariju dob kada uđete u mirovinu.

U svakom slučaju, ova kratka analiza nam je zapravo i potvrdila teoretske postavke. Kategorija A je u prosjeku najviše porasla, kategorija B je na pola puta između A i C, dok je kategorija C najmanje porasla. Naravno, ovo ne garantira da će se takva kretanja nastaviti i u budućnosti.

 

Možda će vam se svidjet

Nema komentara

Odgovori