Vjerujemo da ste se nekad zapitali koja su najveća svjetska gospodarstva te koje to zemlje najviše doprinose svjetskom BDP-u, kao i kako stoji Hrvatska po tom pitanju.
U prvom tekstu serijala donosimo vam pregled top 10 najvećih svjetskih gospodarstava u 2023. godini, pregled kako te zemlje stoje kada se u obzir uzme pokazatelj BDP per capita, dok ćemo za kraj obraditi trend kretanja ranga tih top 10 zemalja, odnosno analizirati jesu li ikad ispale s ljestvice top 10. Daljnji serijali bavit će se dubljim analizama navedenih zemalja, pa će se tako sljedeći tekst baviti samo analizom SAD-a i pitanjem zašto su oni tu gdje jesu, i tako redoslijedno dok ne obradimo svih TOP 10 zemalja skupa s Hrvatskom.
Rang top 10 svjetskih gospodarstava mjereno nominalnim BDP-om u 2023. godini (USD)
Izvor: Svjetska banka (WDI)
Kada promatramo nominalni iznos BDP-a u 2023. godini, možemo vidjeti kako je SAD svjetski prvak. Nominalni BDP SAD-a u 2023. godini iznosio je vrtoglavih 27 bilijuna USD-a, te je činio čak 26% svjetskog BDP-a, koji iznosi 105 bilijuna USD-a. Slijedi Kina sa 17 bilijuna USD (i 17% udjela u svjetskom BDP-u), pa prva europska zemlja Njemačka s 4,4 bilijuna USD-a (4,23% udio u svjetskom BDP-u) te Japan s 4,2 bilijuna USD-a. U TOP 10 ljestvici nalaze se četiri europske zemlje, od toga su tri članice EU. Hrvatska zauzima 75. mjesto svijeta s nominalnim BDP-om od 82 milijarde USD-a i udjelom od 0,08% u svjetskom BDP-u, što nam govori da, ako mi nestanemo, svijet to ne bi ni osjetio..
Ipak, u više naših tekstova i analiza smo spominjali kako mjera nominalnog BDP-a nije uvijek relevantna za usporedbu budući da nije isto ima li zemlja milijardu stanovnika ili 4 milijuna stanovnika. Stoga ćemo, radi usporedbe razine životnog standarda u različitim zemljama svijeta, proučiti indikator koji se zove BDP per capita PPP (u paritetu kupovne moći).
Kao što ste mogli pretpostaviti, rang se drastično mijenja, a on prikazuje sljedeće:
Rang TOP 10 svjetskih gospodarstava mjereno realnim BDP-om per capita PPP (cijene iz 2021. godine) u 2023. godini (USD)
Izvor: Svjetska banka (WDI)
Prema novoj ljestvici, Luksemburg je prvak svijeta te mu BDP per capita PPP iznosi 132 tisuće USD-a, a slijede Singapur sa 128 tisuća USD-a, Irska sa 116 tisuća USD-a te Makao sa 102 tisuće USD-a. Prema ovom kriteriju, SAD se sada nalazi na devetom mjesto sa 73 tisuća USD-a, dok je Hrvatska skočila na 45 mjesto s 41 tisućom USD-a.
Grafikon 1. Rang TOP 10 zemalja na ljestvici kroz godine (2013.-2023.)
*ako je linija prekinuta, znači da je te godine zemlja ispala iz TOP 10 ljestvice
Izvor: Svjetska banka (WDI)
Možemo vidjeti kako su SAD i Kina imali konstantan rang u desetogodišnjem razdoblju. Kina nikako ne može prestići SAD, dok SAD trenutno suvereno drži prvo mjesto. No, razlika, odnosno gap između ove dvije zemlje se sve više smanjuje, iako je u zadnje tri godine SAD ponovno „odmaglila“ (pogledaj grafikon 2.). Jedine zemlje koje su ispadale s TOP 10 ljestvice su Rusija, koja je imala šestogodišnju pauzu, a i u 2023. godini više nije članica „elitnog“ ranga, i Brazil, koji je stradao u COVID razdoblju, ali se u 2023. godini vratio.
Grafikon 2. Konvergencija Kine prema SAD-u po nominalnom BDP-u (000 USD)
Izvor: Svjetska banka (WDI)
Ako promatramo desetogodišnji prosjek BDP-a, Kina zaostaje za SAD-om oko 7,3 bilijuna USD-a godišnje. Kada bismo tih deset godina podijelili na dvije etape, prva etapa (od 2014.-2018.) zaostajanja Kine iznosilo je 7,2 bilijuna USD-a, dok je druga etapa (2019.-2023.) lošija za Kinu te je zaostajala za 7,9 bilijuna USD-a, što dokazuje da Kina u zadnje vrijeme gubi utrku za SAD-om mjereno ovim pokazateljem. Najmanja razlika između Kine i SAD-a bila je u 2021. godini, kada je razlika iznosila „samo“ 5,7 bilijuna USD-a.
Nema komentara